Zámutovská kolejka

zamutovska_kolejka_01
Pozostatok lesnej železnice.

Kto z vás pozná Zámutovskú kolejku? Alebo obec Zámutov?

Priznám sa, väčšinu svojho života som bola skôr návštevníkom západnej časti od Košíc, najviac asi oblasť Volovských vrchov. Preto je pre mňa východná časť ešte dosť neznáma. A zisťujem, že je tam veľmi veľa krásnych oblastí, ktoré stoja za návštevu. 

Náučný chodník, Zámutovská kolejka, sa nachádza v obci Zámutov, okres Vranov nad Topľou. Táto kolejka sa kedysi využívala v oblasti lestníctva na zvážanie dreva. A svoje uplatnenie našla aj počas 2. sv. vojny. Všetky tieto informácie a aj veľa iných o prírode a histórií lesníctva v Slanských vrchoch sa dočítate z informačných tabúľ.

Niekoľko faktov o náučnom chodníku

  • nachádza sa na území Slanských vrchov
  • celková jeho dĺžka je 7932m
  • možnosť výberu z dvoch kratších trás, 2,8km a 3,7km
  • asfaltová trasa vhodná aj pre vozičkárov je dlhá 2,6km

Zdrojom informácií bola webová stránka obce Zámutov.

Trasa vedie takmer celý čas lesom, čo veľmi oceníte hlavne počas slnečných, letných dní. Bonusom navyše, hlavne pre psíkov, je potok, ktorý vedie popri chodníku skoro polovicu trasy. Na konci asfaltovej časti pri sybolickom vagóne z kolejky nájdete aj studničku s pitnou vodou a aj možnosti opekania a posedenia si. ideálne ozaj pre každého, aj rodiny s deťmi. Odtiaľ vedie trasa už len lesným chodníkom na najbližší najvyšší vrch Bartáková.

Na vrchole Bartáková vás čaká nádherný výhľad na Zamutovské skaly a okolitú prírodu. Vo vyhliadkovej vežičke nájdete aj panoramatickú mapu s popisom jednotlivých vrchov, ktoré je možné vidieť. A o pár metrov ďalej natrafíte na ďalšiu vyhliadkovú vežičku s výhľadom do opačnej strany napríklad na takú Makovicu. 

zamutovska_kolejka_03
Vyhliadková veža Bartáková. V pozadí Zámutovské skaly.

 

zamutovska_kolejka_05
Vyhliadková veža

TIP na záver
Po prechode vstupnou bránou náučného chodníka odporúčam držať sa vychodeného chodníka vpravo, ktorý vás privedie na žltú turistickú značku. Tá vedie ešte kúsok cez obec až sa dostanete k ranču Zaľubova. Odtiaľ sa už viete napojiť na značený náučný chodník. 
Ak by ste sa chceli držať od vstupnej brány značiek náučného chodníka, ďaleko nezájdete. Je to tam veľmi neprehľadne značené a terén je rôzny po ťažkých strojoch v lese. 

zamutovska_kolejka_04
Výhľad na obec Zámutov.

 

Prajeme Vám pekný výlet v tejto krásnej oblasti Slovenska.

Ivana & Arkan, Texie