Výchova a výcvik

Výber psíka

Vhodný výber plemena je prvým dôležitým krokom k šťastnému a spokojnému životu so psíkom. Vzhľad dokáže veľmi klamať. Mať psíka malého vzrastu automaticky neznamená, že s ním nebude žiadna práca. Väčšinou je to práve naopak. A pre niektorých môže byť vhodnejšie zobrať si staršieho psíka, už rozumnejšieho a nie šteniatko, ktoré je plné energie.

Ak ste si neistý, ktorý psík bude pre vás ten pravý, nechajte si poradiť. Poradenstvo ohľadom výberu je súčasťou mojej "pracovnej náplne".

sluzby_vyber-psika


Šteniatko

Ak už ale máte doma šteniatko, tak ste určite zistili, že veľa hryzie. A to všetko. Síce ešte často spí, ale ako rastie, tak je to čím ďalej tým menej. Doma už pre vás nie je žiadne bezpečné miesto, lebo už vie vyliezť aj na gauč a postel. Vonku nechce chodiť na vodítku. Veľakrát sa vám stane, že odmieta ísť smerom kam by ste chceli ísť vy. Zbiera všetko čo cestou nájde. A mohli by sme pokračovať.

Ak ste v tom krátkom popise objavili aj to vaše živé striebro, poteším vás. Vaše šteniatko nie je nijako choré, ani netrpí poruchami správania, ani nie je z divých vajec. Je to jednoducho šteniatko. A vy vitajte v šteňacom svete.

Ja šteniatka milujem. Sú to čisté, nepopísané tabule, ktorým len treba vedieť správne rozumieť a naučiť ich žiť v našom ľudskom svete. Veľmi ľahko sa učia novým veciam. Sú ako špongie, ktoré neustále nasávajú nové informácie. Preto je v tomto veku veľmi dôležitá socializácia a vytváranie si tých správnych návykov. Nie nadarmo sa hovorí, čo sa v mladosti naučíš v starobe ako by si našiel. Platí to aj u psíkov. Keď im v tomto období venujete veľa času, trpezlivosti, ukážete im, že vy ste to najlepšie čo môžu mať o to ľahší bude potom celý váš spoločný život.

Ak ste si neistý, či robíte veci správne, neviete si s niečim poradiť, alebo máte pochybnosti ako reagovať v situáciach, veľmi rada vám poradím. 

sluzby_stena


Mladý pes

Vaše šteniatko už trošku vyrástlo. Nepočúva. Už ste mu aj boli dať skontrolovať sluch, či náhodou neohluchol. Ale on počuje veľmi dobre, len o vás nemá záujem. Cez deň už takmer ani nespí. A niekedy ani v noci. Máte pocit, že sa ho zmocnil samotný satan. Alebo ako to aj iní nazývajú, že je v období puberty. 

Aj toto obdobie sa dá zvládnuť. Je možné aj znova obnoviť sluch psíka. Len to chce znova čas, správne sa mu venovať, používať vhodné metódy výcviku, aby ste si ten váš vzájomný vzťah ešte viac nepokazili, ale práve naopak zlepšili. Je potrebné len chcieť na tom pracovať a nečakať, že jeho to prejde. Raz ho to obdobie určite prejde. Neznamená to ale, že potom začne zázračne počúvať. Čím viac nechceného správania sa teraz naučí, tým viac práce budete mať, keď už bude veľký. Lepšie je nečakať, ale začať na tom pracovať ešte dnes.

sluzby_mlady-pes


Dospelý pes

Šteňacie obdobie ste nejako zvládli. Škody ste už radšej prestali rátať. Prežili ste nejako aj obdobie puberty. Zvažovali ste síce, či ho to vaše rozkošné šteniatko radšej nepredáte, ale povedali ste si, že to nejako zvládnete a že ono z toho vyrastie. Šteniatko už vyrástlo. Je z neho dospelý pes. Ale správanie sa až tak veľmi nezmenilo. Stále sú tam nedostatky. Sem tam trpí aj tou hluchotou, selektívnou hluchotou, lebo na otvorenie chladničky reaguje aj zo spánku. Takže si začínate uvedomovať, že niekde asi nastala chyba a vy by ste potrebovali pomoc.

Aj na tieto situácie sa dá nájsť riešenie. Len to bude chcieť zmeniť prístup hlavne z vašej strany. A čo je najdôležitejšie, chcieť to zmeniť. 

Ak ste si to uvedomili a rozhodli sa že chcete, rada vám pomôžem.

sluzby_dospely-pes


Problémové správanie

Veľakrát sa u psíkov objavujú tzv. problémové správania, ako je napríklad štekanie, skákanie po ľuďoch, naháňanie cyklistov a podobne. Hlavnou príčinou ich vzniku je nepochopenie potrieb psíka zo strany majiteľa. Fyzická, psychická záťaž, nedostatok pohybu, sociálneho kontaktu. V psom tele sa hromadí frustrácia a tak si začne hľadať iné možnosti, ako svoje potreby uspokojiť.

Náprava tohto správania je väčšinou jednoduchá. Stačí porozumieť psovi, pozrieť sa na veci z jeho pohľadu a nájsť vhodné riešenie pre obe strany, psíka aj majiteľa.

Niekedy sú problémové správania ale aj trošku zložitejšie. Ich príčinou môže byť zlá skúsenosť, nevhodný tréning, zlé zaobchádzanie, nedorozumenie v komunikácií. Na týchto správaniach je možné pracovať, zmeniť ich, nájsť spoločné riešenie.

Pri riešení zložitejšieho problémového správania vie byť nápomocná aj Bachova terapia. Kombináciou vhodného tréningu a kvapiek vie dôjsť k zmene správaniu. Všetko je prispôsobované na mieru psíka a jeho problému.

sluzby_problemove-spravanie


Psík z útulku

Vziať si psíka z útulku nemusí byť vždy na prvý pohľad jednoduchá vec. Je šľachetné keď sa niekto rozhodne takto zachrániť jednu nešťastnú dušičku. Na druhú stranu treba ale rátať s tým, že tieto psíky si už niečo svoje zažili. Dokonca aj keď si vezmete šteniatko. Ani to nemalo rovnaké štartovacie podmienky do života, ako šteniatko u chovateľa, ktorý ho od mala socializoval na rôzne zvuky, ľudí, vozil ich v aute k veterinárovi, učil ich na deti, iné zvieratá a podobné veci. Tým ale nechcem odrádzať záujemcov od takéhoto psíka. Len chcem poukázať na to, že to môže byť zložitejšia voľba a že s tým treba rátať. Hlavne ak sa nevie história psíka, čo všetko zažil, či bol týraný, z akého prostredia pochádza. Musíte rátať s tým, že takého psíka budeme musieť naučiť všetko úplne od začiatku. A bude vás to stáť minimálne dvakrát toľko úsilia, ak nie aj viac. Ale keď cez to obdobie prejdete, pomôžete psíkovi, veľa sa popri tom naučíte aj sami, získate skvelého parťáka do života. A viem o čom hovorím. Sama mám doma jednu takú nechcenú princeznú.

Rada pracujem s takýmito psíkmi. Ukazovať im, že svet okolo nich nie je až taký strašidelný. Že existujú aj dobrí ľudia a dá sa im aj veriť. A ten výsledok, keď sa už psík už nebojí niečoho, čo ho predtým desilo až na smrť. To mám snáď ešte radšej ako učenie trikov. Aj tu sa veľmi uplatňuje kombinácia vhodného tréningu s Bachovou terapiou.

Ak ste sa už rozhodli pre takého psíka, alebo ho už doma máte a ukazuje sa nejaký problém, píšte. Čím skôr sa naučíte správne riešiť situácie, tým skôr dôjdete k vytúženému cieľu.

sluzby_utulok


HERSENWERK

Hersenwerk, cesta ku spokojnému, uvoľnenému a vyrovnanému psovi.

Hersenwerk sú hlavolamy pre psíkov. Vďaka týmto hlavolamom sa u psíka stimulujú všetky zmysly a celý nervový systém, čo zvyšuje mozgovú činnosť. Pri hersenwerku psík využíva najviac svoj nos. Čuchanie je pre neho najprirodzenejšou činnosťou. Okrem toho zapája do hlavolamov aj svoje ostatné zmysly, sluch, zrak, hmat a chuť a aj celú koordináciu tela.

Hersenwerk je vhodný pre psíkov každého veku, veľkosti, plemena. Ku každému psíkovi sa pristupuje individuálne, preto nie sú potrebné žiadne špeciálne znalosti psíka. Prekážkou nie sú ani fyzické obmedzenia psíka, či majiteľa.

Výsledky Hersenwerku.

Samotné čuchanie je pre psíka veľmi uvoľňujúca činnosť. A to uvoľnenie, spomalenie a celkové relaxovanie je pre psíkov potrebné. A dokáže veľmi pomôcť nie len pri tých hyperaktívnych.
Riešenie hlavolamu vyžaduje sústredenosť a výdrž, ktorú si týmto psík buduje. Okrem toho je potrebná k tomu aj sebadôvera. Psíky počas riešenia prekonávajú svoj strach, nedôveru, riešia problematiky.
Riešenie hlavolamov učí psíkov aj sebakontrole, sebaovládaniu.
V neposlednom rade prehĺbuje vzťah psíka a majiteľa a hlavne je to veľká zábava.

Okrem toho sa dá skvele využiť v prípade rekonvalescencie po úrazoch, operáciach. Taktiež pomáha pri socializácií a motivácií. Ponúka možnosť odreagovania sa v napätých situáciach. Psím seniorom prináša možnosť, ako ostať dlho fit. Podporuje kreativitu nie len psíkov, ale aj ich majiteľov. 

Každý pes si zaslúži Hersenwerk!

HW_01

HW_02