Poloniny

medova-baba-okolie

 

Máte aj vy zoznam miest, ktoré by ste chceli navštíviť? Ja áno. Jedným z nich bol aj Národný park Poloniny. A po ich návšteve som si do môjho zoznamu pripísala ďalšie miesta kvôli ktorým sa tam určite ešte vrátim.

S kamarátkou Zuzkou a jej psíkom Speedym sme vyštartovali z Košíc niečo po šiestej ráno, aby sme tam boli čo najskôr. Predpoveď hlásila, že poobede už má znova pršať, tak sme toho chceli stihnúť čo najviac v suchu. Bolo po deviatej hodine ráno, teplomer na mobile ukazoval 12 stupňov, keď sme v plnej výstroji vyrazili v ústrety dobrodružstvu. Štartovali sme z Novej Sedlice po žltej turistickej značke na Poľanu. Naša trasa nebola náročná, ani dlhá. Šli sme na výlet a členom výpravy bol aj môj dôchodca v kondícii, Arkana. Celé to bolo dosť prispôsobené jeho možnostiam. Poľana bol prvý bod, kde som plánovala zdržať sa a pozrieť si okolie. Ale pre nie najideálnejšie počasie a mokrosť trávy z predchádzajúcich dažďov sme sa tam veľmi nezdržali. Povedala som si, že cestou späť to snáď už bude lepšie, tak sa tam zastavíme. Pokračovali sme teda žltou trasou na lúku Medová Baba. Trasa vedie celý čas okolo potoka, čo v teplejšom počasí ocenia hlavne psíčky.

medova-baba
včelín Medová Baba

Medová baba je miesto, kde sa nachádza obrovský drevený včelín a socha Medovej baby. Sochu tam umiestnili v roku 2002. Je vysoká 7,1 metra a je vyrobená zo sedemmetrového kmeňa. Stvárňuje Žofiu Matašovskú, ktorá sa včelárstvu venovala takmer 25 rokov. Starala sa až o 80 včelích rodín a jej kvalitný med odoberali až čokoládovne v Kolíne.

medova-baba-socha
socha Medovej baby
medova-baba-okolie3
Medová Baba

Prešli sme kúsok ďalej a dostali sme sa k poľovníckej chate s jazerom, Grófske chyžky. Pôvodne tu stala chata, dom pre služobníctvo a koniareň, ktorú dala postaviť grófka Leopoldina Serenyova, vlastníčka okolitých lesov. Po druhej svetovej vojne ju rozobrali a dnes si ju viete pozrieť v Novej Sedlici. Nás ale uchvátila aj táto súčasna poľovnícka chata s okolitou prírodou.

medova-baba-jazero
jazero pri poľovníckej chate

Žltá turistická trasa po ktorej sme šli vedie až do Národnej rezervácie Riabia skala, ktorá sa nachádza na slovenko-poľskej hranici. Z jej vrcholu je vraj najkrajšie vyhliadkové miesto v celých Poloninách. Vedie tam ale dosť strmé stúpanie, čo už nie je pre Arkana najideálnejšie. Takže sme sa pokochali prírodou, posedeli si a vybrali sa späť do Novej Sedlici. Riabia skala ale pribudla na môj zoznam. Všetko by bolo krásne, kebyže hlásený dážď nepríde skôr a my sme väčšinu cesty späť nemuseli kráčať v daždi. Okolo Poľany sme prešli všetci už tak premočení, že našou jedinou zastávkou bolo až auto.

Tu by sa náš výlet končil. Mokré a s veľmi mokrými psíkmi sme nasadli do auta a vyrazili na cestu domov. Ale ako sme prechádzali obcou Ulič ukázalo sa slnko a ja som zbadala ceduľu, že sa tam nachádzajú drevené kostolíky. Prehovorila som Zuzku, že to bude super a teda zastavíme. A bolo to super! Na námestí v Uliči sme sa prezliekli do suchého oblečenia, usadili sa na lavičke a hriali na slnku. Pozreli sme si samozrejme aj drevené kostolíky. 

ulic-kostoliky
galéria drevených kostolíkov
ulic-AT
obec Ulič

Vyhriaté od slniečka, najedené, osušené sme opäť nasadli do auta a pokračovali v našej ceste domov. Už sa začali aj znova ukazovať dažďové mraky. Mala som naplánované ale ešte jedno miesto, kde som sa chcela cestou zastaviť. Vodná nádrž Starina. Čo by to bolo za návštevu Polonin, keby sa človek nezastavil pri tejto krásnej nádrži. 

starina
Starina
starina-psiky
psia časť výpravy

To bol náš výlet, ktorý som si ja osobne veľmi užila a na ktorý som sa veľmi tešila. Poloniny sú ozaj nádherné a je tam čo obdivovať.

 

Ivana & Arkan, Texie